C Lee Giles, Committee Chair/Co-Chair Wang Chien Lee, Committee Member Padma Raghavan, Committee Member Alan Maceachren, Committee Member Raj Acharya, Committee Member
C Lee Giles, Dissertation Advisor/Co-Advisor C Lee Giles, Committee Chair/Co-Chair Jesse Louis Barlow, Committee Member Daniel Kifer, Committee Member Murali Haran, Committee Member Raj Acharya, Committee Member
C Lee Giles, Dissertation Advisor/Co-Advisor C Lee Giles, Committee Chair/Co-Chair Leon Bottou, Committee Member Raj Acharya, Committee Member Jia Li, Committee Member Tracy Mullen, Committee Member
Adam Davison Smith, Dissertation Advisor/Co-Advisor Adam Davison Smith, Committee Chair/Co-Chair Daniel Kifer, Committee Member Aleksandra B Slavkovic, Committee Member Sofya Raskhodnikova, Committee Member
C Lee Giles, Dissertation Advisor/Co-Advisor Prasenjit Mitra, Dissertation Advisor/Co-Advisor Raj Acharya, Committee Chair/Co-Chair Robert Collins, Committee Member Wang Chien Lee, Committee Member Conrad S Tucker, Committee Member Lee David Coraor, Special Member
Bradley Paul Wyble, Dissertation Advisor/Co-Advisor John Collins, Committee Chair/Co-Chair Reka Z Albert, Committee Member Carina Pamela Curto, Committee Member
David J. Miller, Dissertation Advisor/Co-Advisor David J. Miller, Committee Chair/Co-Chair George Kesidis, Committee Member Vishal Monga, Committee Member C. Lee Giles, Outside Member David Russell Hunter, Outside Member
Asok Ray, Dissertation Advisor/Co-Advisor Asok Ray, Committee Chair/Co-Chair Christopher Rahn, Committee Member Thomas Wettergren, Committee Member Minghui Zhu, Outside Member Jan Severin Reimann, Outside Member Abhishek Srivastav, Special Member
Joseph Wright, Dissertation Advisor/Co-Advisor Joseph Wright, Committee Chair/Co-Chair Donna Bahry, Committee Member Bumba Mukherjee, Committee Member Johannes Fedderke, Outside Member
Sven Bilen, Dissertation Advisor/Co-Advisor Sven Bilen, Committee Chair/Co-Chair Kenneth Jenkins, Committee Member Jeffrey Mayer, Committee Member Conrad Tucker, Outside Member
Turgay Ertekin, Dissertation Advisor/Co-Advisor Turgay Ertekin, Committee Chair/Co-Chair Sanjay Srinivasan, Committee Member Li Li, Committee Member Kultegin Aydin, Outside Member
Conrad S Tucker, Dissertation Advisor/Co-Advisor Conrad S Tucker, Committee Chair/Co-Chair Soundar Kumara, Committee Member Ling Rothrock, Committee Member Nilam Ram, Outside Member
C. Lee Giles, Dissertation Advisor/Co-Advisor C. Lee Giles, Committee Chair/Co-Chair Vasant G. Honavar, Committee Member John Yen, Committee Member Rebecca J. Passonneau, Outside Member Barton K. Pursel, Special Member
Ling Rothrock, Dissertation Advisor/Co-Advisor Ling Rothrock, Committee Chair/Co-Chair Andris Freivalds, Committee Member Soundar Kumara, Committee Member Richard Alan Carlson, Outside Member
Yanxi Liu, Dissertation Advisor/Co-Advisor Yanxi Liu, Committee Chair/Co-Chair Robert Collins, Committee Member William Evan Higgins, Committee Member David T Reitter, Outside Member
Chaopeng Shen, Dissertation Advisor/Co-Advisor Chaopeng Shen, Committee Chair/Co-Chair Xiaofeng Liu, Committee Member Klaus Keller, Committee Member Daniel Kifer, Outside Member
Anna Cinzia Squicciarini, Dissertation Advisor/Co-Advisor Anna Cinzia Squicciarini, Committee Chair/Co-Chair Peng Liu, Committee Member Sencun Zhu, Committee Member David Jonathan Miller, Outside Member
David Jonathan Miller, Dissertation Advisor/Co-Advisor Anna Cinzia Squicciarini, Committee Chair/Co-Chair George Kesidis, Committee Member Sencun Zhu, Committee Member Dongwon Lee, Outside Member
Conrad S. Tucker, Dissertation Advisor/Co-Advisor Ling Rothrock, Committee Chair/Co-Chair Freivalds Andris, Committee Member Conrad S. Tucker, Committee Member Thomas A. Litzinger, Outside Member
Mallika Bose, Dissertation Advisor/Co-Advisor Mallika Bose, Committee Chair/Co-Chair Clio Maria Andris, Committee Member Xiang Zhang, Committee Member Jose M Pinto Duarte, Outside Member
Priya Sharma, Dissertation Advisor/Co-Advisor Priya Sharma, Committee Chair/Co-Chair Roy Clariana, Committee Member Simon Hooper, Committee Member Runze Li, Outside Member
Clio Maria Andris, Dissertation Advisor/Co-Advisor Clio Maria Andris, Committee Chair/Co-Chair Alan M Mac Eachren, Committee Member Donna Peuquet, Committee Member Bruce A Desmarais, Jr., Outside Member
Vishal Monga, Dissertation Advisor/Co-Advisor Vishal Monga, Committee Chair/Co-Chair William Evan Higgins, Committee Member Jeffrey Louis Schiano, Committee Member Leonid V Berlyand, Outside Member Kultegin Aydin, Program Head/Chair
Vishal Monga, Dissertation Advisor/Co-Advisor Vishal Monga, Committee Chair/Co-Chair Vijaykrishnan Narayanan, Committee Member Nanyin Zhang, Committee Member Jesse Louis Barlow, Outside Member Steven Schiff, Dissertation Advisor/Co-Advisor Steven Schiff, Committee Chair/Co-Chair Kultegin Aydin, Program Head/Chair
Michael J Nelson, Dissertation Advisor/Co-Advisor Michael J Nelson, Committee Chair/Co-Chair Eric Plutzer, Committee Member Burt Monroe, III, Committee Member Roger Finke, Outside Member Glenn Hunter Palmer, Program Head/Chair
ATOMISTIC LEVEL INVESTIGATION OF DISSOLUTION, PRECIPITATION AND SURFACE DIFFUSION DYNAMICS AT THE AQUEOUS INTERFACES USING REAXFF AND APPLICATION OF DEEP LEARNING TO FORCE FIELD PARAMETERIZATION
Clive A Randall, Dissertation Advisor/Co-Advisor Clive A. Randall, Committee Chair/Co-Chair Adrianus C Van Duin, Committee Chair/Co-Chair Ismaila Dabo, Committee Member Enrique Daniel Gomez, Outside Member Adrianus C Van Duin, Dissertation Advisor/Co-Advisor John C Mauro, Program Head/Chair
Esther Adhiambo Obonyo, Dissertation Advisor/Co-Advisor Esther Adhiambo Obonyo, Committee Chair/Co-Chair Somayeh Asadi, Committee Member Sven G Bilen, Committee Member Andris Freivalds, Outside Member Sez Atamturktur, Program Head/Chair
Guhaprasanna Manogharan, Dissertation Advisor/Co-Advisor Guhaprasanna Manogharan, Committee Chair/Co-Chair Edward Demeter, Committee Member Eric Russell Marsh, Committee Member Saurabh Basu, Outside Member Daniel Connell Haworth, Program Head/Chair
Hui Yang, Dissertation Advisor/Co-Advisor Hui Yang, Committee Chair/Co-Chair Timothy W. Simpson, Committee Member Saurabh Basu, Committee Member Edward William Reutzel, Outside Member Steven James Landry, Program Head/Chair
Reginald Adams, Jr., Dissertation Advisor/Co-Advisor Reginald Adams, Jr., Committee Chair/Co-Chair Jose Angel Soto, Committee Member Christopher Daryl Cameron, Committee Member James Z Wang, Outside Member Kristin Ann Buss, Program Head/Chair
Sven G Bilen, Dissertation Advisor/Co-Advisor Sven G Bilen, Committee Chair/Co-Chair Minghui Zhu, Committee Member Vishal Monga, Committee Member Elisabeth Karuza, Outside Member Alan R. Wagner, Dissertation Advisor/Co-Advisor Alan Richard Wagner, Committee Chair/Co-Chair Kultegin Aydin, Program Head/Chair
Ram Mohan Narayanan, Dissertation Advisor/Co-Advisor Ram Mohan Narayanan, Committee Chair/Co-Chair John F Doherty, Committee Member David Marion Jenkins, Jr., Committee Member Michelle Celine Vigeant, Outside Member Erik Henry Lenzing, Special Member Kultegin Aydin, Program Head/Chair
John Harlim, Outside Unit & Field Member Bharath Kumar Sriperumbudur, Chair & Dissertation Advisor Bing Li, Major Field Member Ethan Fang, Major Field Member Ephraim Mont Hanks, Program Head/Chair
Peng Liu, Co-Chair of Committee G. Tan, Major Field Member Sencun Zhu, Chair & Dissertation Advisor Anna Squicciarini, Outside Unit & Field Member Guohong Cao, Major Field Member Chitaranjan Das, Program Head/Chair
Minghui Zhu, Outside Unit Member Shashi Phoha, Outside Field Member Daniel Haworth, Major Field Member Achintya Mukhopadhyay, Special Member Asok Ray, Chair & Dissertation Advisor Daniel Haworth, Professor in Charge/Director of Graduate Studies
George Young, Outside Unit Member Guido Cervone, Chair, Minor Member & Dissertation Advisor Michael Mann, Outside Field Member Andrew Carleton, Major Field Member Cynthia Brewer, Program Head/Chair
Jeffrey Catchmark, Outside Unit & Field Member Osama Awadelkarim, Major Field Member Mark Horn, Major Field Member Akhlesh Lakhtakia, Chair & Dissertation Advisor Albert Segall, Program Head/Chair
Chris McComb, Outside Unit & Field Member C Lee Giles, Chair & Dissertation Advisor Jesse Barlow, Major Field Member Chitaranjan Das, Program Head/Chair Rui Zhang, Major Field Member
Mark Maughmer, Outside Unit & Field Member Hosam Fathy, Special Member Bo Cheng, Chair & Dissertation Advisor Xiang Yang, Major Field Member Asok Ray, Major Field Member Daniel Haworth, Professor in Charge/Director of Graduate Studies
Alberto Bressan, Major Field Member John Harlim, Chair & Dissertation Advisor Bharath Kumar Sriperumbudur, Outside Unit & Field Member Xiantao Li, Major Field Member Carina Curto, Program Head/Chair
A Data Mining Model and a Real-Time Predictive Software Prototype for the Spatial Design and Planning of High Energy Performance Solar Community Microgrids
Jose Pinto Duarte, Chair & Dissertation Advisor Seth Blumsack, Outside Unit Member Lisa Iulo, Major Field Member & Dissertation Advisor Guido Cervone, Outside Field Member Ute Poerschke, Program Head/Chair
Dennis Lin, Outside Unit, Field & Minor Member Vittaldas Prabhu, Chair & Dissertation Advisor Steven Landry, Program Head/Chair Paul Griffin, Major Field Member Daniel Finke, Major Field Member
Vittaldas V Prabhu, Dissertation Advisor/Co-Advisor Vittaldas V Prabhu, Committee Chair/Co-Chair Ling Rothrock, Committee Member Paul Marshal Griffin, Committee Member Suvrat Saurabh Dhanorkar, Outside Member Felisa Preciado Higgins, Special Member Steven James Landry, Program Head/Chair
Timothy T Simin, Dissertation Advisor/Co-Advisor Timothy T Simin, Committee Chair/Co-Chair Stephen Lenkey, Committee Member Giang Nguyen, Committee Member Jed J Neilson, Outside Member Quanwei Cao, Committee Chair/Co-Chair Alexey Zhdanov, Committee Member Brent William Ambrose, Program Head/Chair Quanwei Cao, Dissertation Advisor/Co-Advisor
Zhenhui Li, Dissertation Advisor/Co-Advisor Zhenhui Li, Committee Chair/Co-Chair Suhang Wang, Committee Member Xiang Zhang, Committee Member Lingzhou Xue, Outside Member Mary Beth Rosson, Program Head/Chair
David Lynn Passmore, Dissertation Advisor/Co-Advisor David Lynn Passmore, Committee Chair/Co-Chair Mark D Threeton, Committee Member Hyung Joon Yoon, Committee Member Dongwon Lee, Outside Member Heather Toomey Zimmerman, Program Head/Chair
Rebekah Dawson, Major Field Member Suvrath Mahadevan, Major Field Member Jason Wright, Co-Chair of Committee Eric Ford, Chair & Dissertation Advisor James Kasting, Outside Unit & Field Member Robin Ciardullo, Program Head/Chair
Bing Li, Professor in Charge/Director of Graduate Studies Xiang Zhu, Major Field Member Lan Kong, Outside Unit & Field Member Matthew Reimherr, Major Field Member Runze Li, Chair & Dissertation Advisor
Amy Pritchett, Program Head/Chair Daniel Haworth, Outside Unit & Field Member Sven Schmitz, Chair & Dissertation Advisor Jacob Langelaan, Major Field Member Jose Palacios, Major Field Member Edward Smith, Major Field Member Larry Young, Special Signatory
Steven Landry, Program Head/Chair Timothy Simpson, Major Field Member Christopher Kube, Outside Unit & Field Member Guhaprasanna Manogharan, Co-Chair & Dissertation Advisor Brigid Mullany, Special Member Robert Voigt, Co-Chair & Dissertation Advisor
Fenglong Ma, Outside Unit & Field Member Ting He, Major Field Member Jing Yang, Major Field Member Guohong Cao, Chair & Dissertation Advisor Chitaranjan Das, Program Head/Chair
Jeffrey Bardzell, Program Head/Chair Dongwon Lee, Co-Chair & Dissertation Advisor Amulya Yadav, Co-Chair & Dissertation Advisor Carleen Maitland, Major Field Member C Lee Giles, Major Field Member Rayid Ghani, Special Member S. Shyam Sundar, Outside Unit & Field Member
Robert Francis Kunz, Professor in Charge/Director of Graduate Studies Paris Vonlockette, Chair & Dissertation Advisor Zoubeida Ounaies, Major Field Member Allison Beese, Outside Unit & Field Member Mary Frecker, Major Field Member
Chaopeng Shen, Co-Chair & Dissertation Advisor Tong Qiu, Co-Chair & Dissertation Advisor Ming Xiao, Major Field Member Tieyuan Zhu, Outside Unit & Field Member Patrick Fox, Program Head/Chair
Amrita Basak, Chair & Dissertation Advisor Christopher Kube, Outside Unit & Field Member Eric Marsh, Major Field Member Asok Ray, Major Field Member Robert Kunz, Professor in Charge/Director of Graduate Studies
Andrew Zydney, Major Field Member Howard Salis, Chair & Dissertation Advisor Edward O'Brien, Outside Unit & Field Member Costas Maranas, Major Field Member Robert Rioux, Professor in Charge/Director of Graduate Studies
Carmen Carmona Benitez, Major Field Member Douglas Cowen, Major Field Member Luiz de Viveiros, Chair & Dissertation Advisor Stephanie Wissel, Major Field Member Xingjie Ni, Outside Unit & Field Member Mauricio Terrones, Program Head/Chair
Alan M Mac Eachren, Dissertation Advisor/Co-Advisor Alan M Mac Eachren, Committee Chair/Co-Chair Manzhu Yu, Committee Member Justine Blanford, Committee Member Xiaolong (Luke) Zhang, Outside Member Cynthia Ann Brewer, Program Head/Chair
Steven Landry, Program Head/Chair Soundar Kumara, Chair, Minor Member & Dissertation Advisor Paul Griffin, Major Field Member Kamesh Madduri, Outside Unit & Field Member Swaminathan P. Iyer, Special Member Qiushi Chen, Major Field Member Kartik Ramakrishna, Special Member
Chris Hollenbeak, Program Head/Chair David Vanness, Major Field Member Yubraj Acharya, Chair & Dissertation Advisor Joel Segel, Major Field Member Kristin Sznajder, Outside Unit & Field Member
Knits As Material For Architectural Design: Computational Methods For Designing And Manufacturing Architectural Forms Based On The Behavior Of Knitted Textiles
Jose Pinto Duarte, Major Field Member Nathan Brown, Outside Unit & Field Member Benay Gursoy Toykoc, Major Field Member Delia Dumitrescu, Special Member Felecia Davis, Chair & Dissertation Advisor Ute Poerschke, Program Head/Chair
Arthur Motta, Professor in Charge/Director of Graduate Studies William Walters, Major Field Member Guhaprasanna Manogharan, Outside Unit & Field Member Elia Merzari, Chair & Dissertation Advisor Dillon Shaver, Special Member Saya Lee, Major Field Member
Dongwon Lee, Dissertation Advisor/Co-Advisor Dongwon Lee, Committee Chair/Co-Chair Zhenhui Li, Committee Member Xiang Zhang, Committee Member David Jonathan Miller, Outside Member Mary Beth Rosson, Program Head/Chair
Somayeh Asadi, Professor in Charge/Director of Graduate Studies Somayeh Asadi, Co-Chair & Dissertation Advisor John Messner, Major Field Member Houtan Jebelli, Co-Chair & Dissertation Advisor Mehdi Kiani, Outside Unit & Field Member
Marc Albert Henry, Professor in Charge/Director of Graduate Studies Marc Henry, Major Field Member Keisuke Hirano, Major Field Member Manzhu Yu, Outside Unit & Field Member Minas Sifakis, Special Member Michael Gechter, Chair & Dissertation Advisor
Daniel Haworth, Professor in Charge/Director of Graduate Studies Alexander Rattner, Major Field Member Xiaofeng Liu, Outside Unit & Field Member Stephen Lynch, Chair & Dissertation Advisor Vikram Shyam, Special Member Xiang Yang, Major Field Member
Ephraim Hanks, Professor in Charge/Director of Graduate Studies Jia Li, Major Field Member Matthew Reimherr, Chair & Dissertation Advisor John Liechty, Outside Unit & Field Member Francesca Chiaromonte, Major Field Member
Chitaranjan Das, Program Head/Chair Swaroop Ghosh, Chair & Dissertation Advisor Mehrdad Mahdavi, Major Field Member Nikolay Dokholyan, Outside Unit & Field Member Chunhao Wang, Major Field Member
Sanjay Srinivasan, Dissertation Advisor/Co-Advisor Sanjay Srinivasan, Committee Chair/Co-Chair Zuleima T Karpyn, Committee Member Hamid Emami-Meybodi, Committee Member Chris J Marone, Outside Member Mort D Webster, Committee Member Mort D Webster, Program Head/Chair
Supply Chain Resilience through Small and Medium-Sized Enterprises (SMEs): Representation, Partnership Prediction, and Standardization using Graph Databases
Steven Landry, Program Head/Chair Soundar Kumara, Chair & Dissertation Advisor Timothy Simpson, Outside Field Member Paul Griffin, Major Field Member Kamesh Madduri, Outside Unit Member Vijay Srinivasan, Special Member
Ephraim Mont Hanks, Dissertation Advisor/Co-Advisor Ephraim Mont Hanks, Committee Chair/Co-Chair Le Bao, Committee Member Benjamin Shaby, Committee Chair/Co-Chair Francesco Costanzo, Outside Member Benjamin Shaby, Dissertation Advisor/Co-Advisor Ephraim Mont Hanks, Program Head/Chair
Gabriela Richard, Chair & Dissertation Advisor Roy Clariana, Major Field Member ChanMin Kim, Major Field Member Mary Beth Rosson, Outside Unit & Field Member Heather Zimmerman, Professor in Charge/Director of Graduate Studies
Andrew Zydney, Major Field Member Howard Salis, Chair & Dissertation Advisor Phillip Savage, Major Field Member Philip Bevilacqua, Outside Unit & Field Member Seong Han Kim, Program Head/Chair
Daniel Susser, Major Field Member Sarah Rajtmajer, Major Field Member Vasant Honavar, Chair & Dissertation Advisor Aleksandra Slavkovic, Outside Unit, Field & Minor Member Mary Beth Rosson, Program Head/Chair
Edward Reutzel, Outside Unit & Field Member Soundar Kumara, Major Field Member Timothy Simpson, Major Field Member Hui Yang, Chair & Dissertation Advisor Steven Landry, Program Head/Chair Yan Lu, Special Member
Guhaprasanna Manogharan, Major Field Member Qian Wang, Chair & Dissertation Advisor Xiang Yang, Major Field Member Robert Kunz, Professor in Charge/Director of Graduate Studies Edward Reutzel, Outside Unit & Field Member
Multidisciplinary Design Optimization Framework For Multi-Phase Building Design Process - Technology Demonstration Using Design Of Office Building And Robotically 3D Printed Habitat
Timothy Simpson, Co-Chair & Dissertation Advisor Jose Pinto Duarte, Co-Chair & Major Field Member Lisa Iulo, Major Field Member Gordon Warn, Outside Unit & Field Member Loukas Kalisperis, Major Field Member Somayeh Asadi, Program Head/Chair
Robert Kunz, Professor in Charge/Director of Graduate Studies Amrita Basak, Chair & Dissertation Advisor Saurabh Basu, Outside Unit & Field Member Zoubeida Ounaies, Major Field Member Chris Rahn, Major Field Member Sudeepta Mondal, Special Member
Chitaranjan Das, Program Head/Chair Dongwon Lee, Outside Unit & Field Member Huijuan Xu, Major Field Member Rui Zhang, Major Field Member Rebecca Passonneau, Chair & Dissertation Advisor
Linbing Wang, Special Member Shimin Liu, Outside Unit & Field Member Hai Huang, Co-Chair & Dissertation Advisor Mansour Solaimanian, Major Field Member Shihui Shen, Co-Chair & Dissertation Advisor Farshad Rajabipour, Program Head/Chair